2016 SANIBEL SHELL SHOW WINNERS

 

Winners in the 2016 Sanibel Shell Show, March 3-5 at the Sanibel Community House:

HOBBYIST ARTISTIC DIVISION

Myrtle Williams Weinstein Award

Best Shell Flower Exhibit

JOYCE ROBERTS


Gertrude A. Ford Award

Best Miniature Flower Arrangement

TYLER SCHOENHERR

 

Best Picture or Mosaic

WENDY MACBETH

 

Flo Ioreo Award

Best Lamp

ANN STEGNER

 

Wanda Will Award

Best Jewelry Exhibit

DONNA CAREY

 

Dorothy K. Putnam Award

Best Mirror

SHANTI MOORE

 

Best Single Sailor’s Valentine

WENDY MACBETH

 

Best Miniature Sailor’s Valentine

HEATHER O’KEEFE

 

Best Double Sailor’s Valentine

YUKI SHIMA

 

Bettie K. McGowan Award

Best Holiday Exhibit

BETTE WALSH

 

Best Shell-Related Exhibit

SHANTI MOORE

 

Daniel E. Malone Award

Best Exhibit in Student Classes

MARISSA LINN

 

Terri Gosselin Award

Best Miscellaneous Exhibit

VICKIE CASSADY

 

Best in Show- Hobbyist

SALLY ARBIB

 

PROFESSIONAL ARTISTIC

Best Single Sailor’s Valentine

DAVID RHYNE

 

Best Double Sailor’s Valentine

DAVID RHYNE

 

Best Miniature Sailor’s Valentine

BRANDY LLEWELLYN

 

Best Medium Sailor’s Valentine

JUDY DINNICK

 

Best Flower Exhibit

DAVID RHYNE

 

Meta Neujahr Award

Best Miniature Flower Arrangement

PETER GABEL

 

Best Picture or Mosaic

ALLA BAKSANSKAYA

 

Best Miscellaneous Exhibit

HATSUE IIMURO

 

Capt. Tom Clifford Award

Best in Show-Professional

HATSUE IIMURO

 

COMBINED HOBBYIST & PROFESSIONAL ARTISTIC CLASSES

Judge’s Special Ribbons

DAVID RHYNE

SUZANNE DIETSCH

 

Judges’ Merit Ribbon

BRANDY LLEWELLYN

 

SCIENTIFIC DIVISION

DuPont Trophy

Most Outstanding Entry

GREG CURRY Sr.

 

Conchologists of America Award

Entry That Best Furthers Interest in Shells & Shell Collecting

KEN & JOYCE MATTHYS

 

Best Sanibel-Captiva Shells-Self-Collected

BRUCE SCHULZ

 

Best Florida-Caribbean Shells-Any Source

AMY TRIPP

Howard Sexauer Award

Best Worldwide Shells-Any Source

PAT & BOB LINN

 

Marilyn Northrop Award

Best Self-Collected Single Shell

AMY TRIPP

 

Eugene & Evelyn Spencer Award

Best South Pacific Shell

GREG CURRY Sr.

 

Shell of Show-Any Source

GREG CURRY Sr.

 

Shell of Show-Fossil

SAMMY MILLER

 

Elsie Malone Award

Best Student Exhibit

MARISSA LINN

 

Best of the Blues

IRENE LONGLEY

 

Anne Joffe Superstar Award

ANNE JOFFE

 

Judge’s Special Ribbons

GREG CURRY Sr.

KEN & JOYCE MATTHYS

 

Judges’ Merit Ribbon

DUANE KAUFFMANN

 

 

HOBBYIST WINNERS

Flower Arrangement Made of Shells

1-Joanne Bucaida

2-Ann Stegner

3-Deborah Yamin

 

Flower Arrangement

1-Joyce Roberts

2-Ann Stegner

3-Mary Hennemann

 

Single Flower

1. Donna Carey

2. Deborah Yamin

 

Single Stem of Flowers

1. Barbara Malbouef

2. Deborah Yamin

3. Donna Carey

 

Miniature Flower Arrangement

1. Tyler Schoenherr

2. Marvin Hennemann

3. Deborah Yamin

Miniature Picture

1. Dorothy Harper

 

Lamp

1. Ann Stegner

2. Bianca Terranova

3. Deborah Durecki

 

Single Non-Holiday Tree or Topiary

1. Susan Butwin

2. Bette Walsh

3. Susan Seipelt

 

Jewelry-single piece

1. Marvin Hennemann

2. Donna Carey

 

Jewelry-multiple pieces

1. Donna Carey

 

Shell related Needlecraft

1. Shanti Moore

2. Annette Edghill

3. Mary Giambruno

 

Holiday Decoration

1. Bette Walsh

2. Christine Sullivan

3. Susan Seipelt

 

Single Sailor’s Valentine

1. Wendy Macbeth & Sally Arbib (tie)

2. Mary Giambruno

3. Yuko Wakasa

 

Single Miniature Sailor’s Valentine

1. Heather O’Keefe

2. Rachel Fields

3. Wendy Macbeth

 

Traditional Single Sailor’s Valentine

1. Yuko Wakasa

2. Ruth Ellen Bulger

3. Joanne Bucaida

 

Double Sailor’s Valentine

1. Yuki Shima

 

Novelties

1. Stephanie Marvel

2.Wendy Macbeth

3. Vicki Cassidy

 

Flower Picture

1. Mary Hennemann

2. Joanne Bucaida

3. Marti Gorun

 

Picture or Mosaic other than flowers

1. Wendy Macbeth

2. Dee Whitehurst

3. Johnnie Sue Lorren

 

Mirror

1. Shanti Moore

2. Marti Gorun

3. Barbara Malbouef

 

Wreath-Non-Holiday

1. Pat Linn

 

Multimedia

1. Marilee McNeilus

2. Donna Carey

3. Melinda Pierce

 

Shell Box

1. Carolyn Donato

2. Amy Feaster

3. Jennifer Hamme

 

Miscellaneous

1. Vicki Cassady

2. Barbara Malbouef

3. Wendy Macbeth

 

Student- grades K-6

1. Farah Shahin

2. Addyson Tipton

 

Student –grades 7-12

1. Marissa Linn

 

 

PROFESSIONAL WINNERS

Flower Arrangement Made of Shells

1. Barb Walling

 

Flower Arrangement- Sea life without Shells

1. David Rhyne

2. Darla Ross

3. Ann Dirico

 

Single Flower

1. Wendy Marshall

 

Single Stem of Flowers

1. Ann Dirico

 

Miniature Flower Arrangement

1. Peter Gabel

2. Brandy Llewellyn

 

Miniature Picture

1. Brandy Llewellyn

2. Charlies Barr

 

Lamp

1. Charles Barr

2. LaRae Fjellman

 

Jewelry-single piece

1. Pamela Pearson

2. Audrey O’Donnell

3. Anita Gober

 

Jewelry-multiple pieces

1. Bianca Terranova

 

Shell Related Needlecraft

1. Ann Reardon

 

Holiday Decoration

1. Judy Dinnick

 

Single Sailor’s Valentine

1. Hatsue Iimuro & David Rhyne (tie)

2. Suzanne Dietsch & Brandy Llewellyn (tie)

3. Constance Marshall Miller

 

Single Miniature Sailor’s Valentine

1. Brandy Llewellyn

2. Peter Gabel

3. Pamela Friend-Gwinn

 

Single Medium Sailor’s Valentine

1. Judy Dinnick

2. Karine Almir & Denise Betourne (tie)

3. Constance Marshall Miller

 

Traditional Single Sailor’s Valentine

1. Gayle Condit

2. Gerda Reid

3. Audrey O’Donnell

 

Double Sailor’s Valentine

1. David Rhyne

 

Novelties

1. Pamela Jo Kuntz

 

Flower Picture

1. Charlene Tessler

2. Jean Sheerin

 

Picture or Mosaic other than Flowers

1. Alla Baksanskaya

2. Barb Walling

3. Karin Almir

 

Mirror

1. Susan Lloyd

 

Wreath-non-holiday

1. Barb Walling

 

Multimedia

1. Linda Benson

2. Charles Barr

3. Jim Angevine

 

Shell Table

1. Connie Dimarco

2. Judy Dinnick

 

Shell Box

1. Heather Strawbridge

2. Susan Lloyd

 

Miscellaneous

1. Hatsue Iimuro

2. Judy Dinnick & Karine Almir (tie)

 

Collectibles

1. Sally Arbib

2. Heather O’Keefe

 

 

SCIENTIFC WINNERS

Student-grades 7-12

Marissa Linn

 

Single Shell –Sanibel-Captiva

1. Stefanie Wolf

2. Bruce Schulz

3. Holly Nordyke

 

Single Shell-Florida-Caribbean-Self-collected

1. David Herman

2. Lisa Fitzgerald

3. Donna Carey

 

Single Shell-Florida-Caribbean-Any source

1. Bruce Schulz

2. Johnnie Sue Lorren

3. Irene Longley

 

Single Shell-Worldwide-Self-collected

1. Marilee McNeilus

2. Stefanie Wolf

3. Michael Gillmore

 

Single Shell-Worldwide-Any source

1. Greg Curry Sr.

2. Irene Longley

3. Ken & Joyce Matthys

 

Single Shell-Unusual Variants-Any source

1. Constance & John Miller

2. Phyllis Sharp

3. Bill Tripp

 

Single Shell-Fossil-Any source

1. Sammy Miller

2. Irene Longley

3. Lisa Fitzgerald

 

Single Specimen-Sea life (non-shell)

1. Marge Tunnell

2. Deborah Yamin

 

Multiple Shells-Sanibel-Captiva-Self-collected

1. Len Geyer

2. Mary Burton

3. Ethel Sinow

 

Multiple Shells-Florida-Caribbean-Self-collected

1. Amy Tripp

2. Sunnye Dinger

3. Donna Carey

 

Multiple Shells –Florida-Caribbean-Any source

1. Holly Nordyke

 

Multiple Shells-Worldwide-Any source

1. Pat & Bob Linn

2. Greg Curry Sr.

3. Doreen & Nestor Care

 

Multiple Shells-One Family-Any source

1. Duane Kauffmann

 

Multiple Shells-One Genus-Any Source

1. Greg Curry Sr.

2. Lisa Fitzgerald

 

Multiple Shells-One Species-Self-collected

1. Bruce Schulz

2. Duane Kauffmann

3. Amy Tripp

 

Multiple Shells-Educational-Any source

1. Charles Barr

2. Lisa Fitzgerald

 

Multiple Shells-Unusual Variants-Any source

1. Ken & Joyce Matthys

2. Sunnye Dinger

3. Constance & John Miller

 

Multiple Specimens-Fossils

1. Irene Longley

 

Multiple Specimens-Non-Shell Sea life

1. Bruce Schulz

2. Marilee McNeilus

3. Joseph Weise

 

Multiple Specimens-Special

1. Constance & John Miller

 

Multiple Shells-Miniatures

1. Ken & Joyce Matthys

2. Duane Kauffmann